Naziv Bagdala, po jednoj verziji, nastao je od persijske reči "Bagda-Alah" - "Božanski pogled", po drugoj je u pitanju turska reč istog značenja, dok po trećoj znači "Božanski vrt"...
Po predanju Bagdalu je krstio Mustafa hadži-Kalfa poznat i kao Ćatib Čelebija, turski geograf, istoričar i bibliograf iz XVII veka, koji se obilazeći Kruševac popeo na obližnje brdo i ostao zatečen pogledom koji se sa njega pružao.
Evo i tumačenja čuvenog kruševačkog arhitekte Predraga Vertovšeka koje je izneo portalu "Slike Kruševca": "Negde sam pročitao da je ovaj deo grada dobio turski naziv Bagda-Alah što znači božanski vrt ili Bog u vrtu. Bagda na persijskom znači vrt ili vinograd i tu reč su Turci preuzeli od Persijanaca kada su ih porazili. Persija je bila prva civilizovana država koju su Turci osvojili, pa eto odakle toliko njihovih reči i u samom turskom jeziku."
Foto legenda: Stara anzist karta (dopisnica) prikazuje deo panorame starog Kruševca slikan sa obronka Bagdale. Jasno se primećuje jedno od najlepših zdanja u Srbiji – stara Gimnazija (Narodni muzej).
Rukopis pripada izvesnom Đorđu Božiloviću, koji jednoj dami čestita Novu 1901. godinu i ulazak u novi vek.
Dodaj komentar